На 8 декември 2009 година в рамките на дните за честване 55- годишнината на Регионална библиотека “Хр. Ботев” – гр. Враца бе учредено Регионално краеведско дружество – клон на Съюза на краеведите в България. На учредителното събрание присъстваха представители на общините Враца, Бяла Слатина, Мездра, Мизия и Оряхово - музейни работници, библиотекари, архивисти, учители, читалищни дейци, журналисти, общественици. Гост на врачанските краеведи бе проф. Марин Ковачев, председател на Съюза, седалището на който е във Велико Търново. Общото събрание на новоучреденото дружество, на което присъстваха 30 учредителя, избра петчленен Управителен съвет и тричленна Контролно-ревизионна комисия.
Управителният съвет е в състав:
Председател – Блага Атанасова – дългогодишен библиотекар - краевед в Регионална библиотека “Хр. Ботев”.
Зам.-председатели – ст. н. с. д-р Йорданка Манкова – главен уредник на Етнографско-възрожденския комплекс във Враца и Калина Тодорова, завеждащ отдел “Краезнание” на Регионална библиотека.
Творчески секретар – Христина Христова от Регионален исторически музей с художествена галерия.
Секретар – главен експерт Весела Пелова – Териториален държавен архив – Враца.
На учредителното събрание бяха разисквани и организационни въпроси, свързани с дейността на дружеството, с неговите правомощия и бъдеща дейност. Проф. Ковачев пожела ползотворна дейност на дружеството и неговото ръководство и подари свои издания и издания на Съюза на краеведите.
Самият факт, че дружествени членове станаха и директорите на Регионална библиотека “Христо Ботев” Силвия Врачовска и на Регионален исторически музей с галерия Илия Стоянов създава увереност, че в тяхно лице ще имаме подкрепа в бъдещата си дейност.
Регионално краеведско дружество – Враца остава отворено за всички онези, които са съпричастни към краеведските изследвания и проявяват интерес не само към историята, а и към родознанието, етнографията и фолклора, стопанския живот, литературата, науката и изкуството, географията, природата на родния край и нейното опазване.
Седалището на дружеството се намира в Регионална библиотека “Хр. Ботев” – Враца, ул. Петропавловска” № 43, отдел “Краезнание”. За контакти:
blaga48@abv.bg ;
kraeznanievr@abv.bg
GSM 0895715153 - Блага Атанасова
092 / 624 581 / вътр. 336 - Калина Тодорова
ВСТЪПИТЕЛНИ ДУМИ
Ако направим една малка ретроспекция на организираната краеведска дейност във Враца, ще констатираме, че тя е изключително бедна.
През 80-те години на миналия век, предимно около честване 1 300 годишнината на България се засили интереса към народната памет – движението „Народната памет разказва”. По инициатива на съществуващото Окръжно историческо дружество бе организирано съвещание по проблемите на краезнанието. През 1984 г. бе издаден „Краеведски справочник за Врачански окръг”.
На 14 юни 1990 година във Враца се учреди Дружество по родознание с председател В. Харизанов, което наброяваше 29 члена. То започна дейността си с големи амбиции в събирателската и популяризаторска дейност по генеалогия, но просъществува кратко. След 1990 г. интересът към дружествения живот отпадна, но се засили желанието за самостоятелни проучвания, в резултат на което излязоха не малък брой очерци за различни селища и родове от Врачанска област.
Създаденият през 1990 година във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ Съюз на краеведите в България е първата организационна, неправителствена и надпартийна структура у нас, която си поставя непосилната задача да организира краеведите в България (по възможност по-голямата част от тях) и да ги подпомогне в работата им чрез провеждане на научни сесии и конференции, издаване на бюлетини, рецензиране на ръкописи на книги и прочие. В резултат на това започна и усиленото създаване на активно работещи регионални краеведски дружества – Бургас, Варна, Габрово, Добрич, Казанлък, Монтана, Перник, Плевен, Силистра и други градове, през последните две-три години такива се учредиха в Берковица, Вълчедръм и Лом.
През 2004 г., група ентусиазирани краеведи, някои от които присъстват и сега, се събрахме и учредихме РКД с председател Румяна Цветкова, но то остана само с учредителния протокол.
През тази година, в навечерието на 55-годишнината на РБ „Хр. Ботев”, сме тук отново с желанието за организирана краеведска дейност. Предпоставките за това са налице, още повече, че голяма част от присъстващите участват със свои проучвания от провеждането на I-ва регионална краеведска конференция, създадена по инициатива на отдел „Краезнание” през 2004 г., до проведената през тази година VI-та регионална краеведска конференция.
„Човешко е да се живее, човешко е да се умре, нечовешко е да се забрави” – Емил Андреев. Затова искам да завърша с едно послание на Вера Мутафчиева към поколенията – „Пишете и помнете родната история”.
Блага Атанасова